Kuyu Suyu ArıtmaKuyu suyu arıtma sistemleri kuyu suyunun değişken bir yapıya sahiptir. Arıtma işlemi yapılırken suyun kullanım özelliğine göre kimyasal kimyasal ve bakteriyolojik analiz yapılmalıdır.

Böylelikle kuyu suyu arıtma işlemi %99 verim verecektir şuan dünyada kullanılan arıtma teknolojisi ile suyun karakteristik özelliğine göre su arıtma teknolojisi kurulmaktadır. Endüstriyel su arıtma sistemleri olarak bilinen yumuşatma sistemi kuyusu arıtma reverse osmos teknolojisi olarak bilinir. Endüstriyel arıtma olarak adlandırılan sistem villa ve bina girişlerine kurularak sudaki sertliği arındırma işleminde de kullanılır.  Endüstriyel su arıtma işlemi yapılırken yapılan analiz sonucu çıkan sonuca göre sistem seçimi yapılmalıdır. Yer altı suları yağmur suları artezyen sularından meydana gelmektedir.

Kuyu suyu arıtma sistemileri yapılırken kuyu suyu analizi yapılarak kuyu suyu arıtma filtresi seçilmelidir. Kuyu suyu arıtma sistemi seçilirken su analizinde sertlik (Ca, Mg), koliform bakteri, tortu, bulanıklık, demir,mangan,ph, iletkenlik genel olarak kimyasal ve biyolojik analiz yaptırılmalıdır.

Kuyu suyu arıtma dizaynı yapılırken izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir.

İlk olarak Hamsuya klor dozlanarak sudaki bakteriler bertaraf edilir.

  1. aşama olarak kum filtresi ünitesi ile tortu, partikül,çamur,yosunları tutarak suya ön filtrasyon işlemi yapılır. Sistem belli periyotlarda ters yıkama işlemi ile tuttuğu partikülleri ters yıkama ile atar.
  2. aşama olan aktif karbon sisteminden geçerek ağır metalleri, klor kokusunu ve gazal kokuları alır.

4.aşamada yumuşatma sistemi ile suda bulunana Ca, Mg sertlik ve kireci tutarak sisteme yumuşak su verir. Yumuşatma sistemi kireci gidererek mevcut tesisatı ve sistemde bulunan kombi, termosifon, çamaşır makinası, bulaşık makinası, çay kazanları vb. suyun geçtiği tüm ekipmanları kireçten korur.

Filtre sistemleri genel olarak her alanda kullanılmaktadır.

İlaç sanayi, gıda sanayi, otomotiv sanayi, tavuk çiftlikleri, villalar, site ve apartmanlar, boya, kimya, kozmetik bunlardan birkaçıdır.

Kuyu Suyu Arıtma Cihazı Kuyu Suyu Arıtma Cihazları Kuyu Suyu Arıtma Sistemleri