Kimyasal Dozaj Pompaları

Kimyasal Dozaj Pompaları: Atlantik Su Arıtma’dan Hassas ve Verimli Çözümler

Atlantik Su Arıtma Firması olarak, kimyasal dozaj pompalarının su arıtma süreçlerindeki önemini, bu pompaların çalışma prensiplerini, kullanım alanlarını ve faydalarını anlamak ve sunmak için buradayız. Yaşamın devam edebilmesi için olmazsa olmaz maddelerden biri de sudur. Yerküre üzerinde yaşamakta olan en küçük organizmalardan en büyük ekosistemlere kadar her canlının bünyesinde büyük miktarlarda su vardır. Bir insanın yaşamını sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için günde en az iki litre su tüketmesi büyük önem taşımaktadır. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan tarım faaliyetlerinin de devam edebilmesi için su şarttır. Hayat için bu kadar önemli olan suyun tamamı direkt olarak kullanıma uygun değildir. Hatta pek çok su kaynağı içinde bulundurduğu hastalık yapıcı organizmaların fazlalığı nedeniyle büyük risk taşıyabilmektedir. İçme suyu olarak kullanılan suların dışında endüstriyel ve tarım amaçlı kullanılan sularında dezenfekte işleminden geçmesi gerekmektedir. Hatta pek çok kişi tarafından ortak olarak kullanılan havuz sularının da temizlenmesi ve zaman zaman arıtılması gerekmektedir.

Kimyasal Dozaj Pompaları Nedir?

Su Arıtma Süreçlerinde Kritik Rol

Kimyasal dozaj pompaları, su arıtma sistemlerinde kullanılan, kimyasal çözeltileri belirli ve kontrollü miktarlarda suya eklemek için tasarlanmış cihazlardır. Bu pompalar, suyun kalitesini iyileştirmek ve arıtma süreçlerini optimize etmek için kritik bir rol oynar. Dozaj pompası farklı kimyasal türlerinin tam otomatik olarak dozlanmasına yarayan bir nevi pompa türüdür. Ayrıca Dozaj Pompları emmeve basma yöntemi ile tam otomatik çalışmaktadır. Emiş yapılacak kısım kimyasal tankına montaj yapılır. Ayrıca basma hattıysa kimyasal dozlanacak hatta montajı yapılır.

Teknolojinin Temel Özellikleri

Bu pompalar, hassas dozajlama kapasitelerine sahiptir ve çeşitli kimyasalları, farklı su arıtma gereksinimlerine göre ayarlanabilir şekilde suya ekleyebilir. Kimyasal dozaj pompaları suların dezenfekte edilmesini sağlayan önemli araçlardan bir tanesidir. Firma sağlamış olduğu bu sistemler sayesinde kaliteli bir hizmet vermektedir. Firmanın sunduğu bu pompalar, pek çok amaçla kullanılabilmektedir. Su arıtma başta olmak üzere madencilik, endüstri ve gıda işleme sanayisinde de tercih edilmektedir. Ana çalışma prensibi, kullanım amacı doğrultusunda seçilen belirli kimyasalları genellikle suyla birlikte başka sıvılara da karıştırarak belli dozajda sisteme katmaktır. Gerek mevcut sudaki bakterileri öldürmek gerek pH dengelemesini yapmak gerekse de malzemelere enjekte edilecek katkı maddelerini sisteme hassas oranlarda katmak amacıyla çalıştırılır.

Kullanılmakta olan pek çok dezenfektan amaçlı sistemin zaman zaman kontrollerden geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu sistemlerin içerisinde de kullandıkça biriken mikroorganizmalar sistemin içerisine geri karışabilir. Bu durumda sular tamamen temizlenmemiştir. Ancak kimyasal dozaj pompaları bu sorunları oluşturmamaktadır. Elektrik yardımıyla çalışan bu sistemler, seramik bilyeli olarak tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde ise bakım gerektiremeden uzun süre kullanılabilmektedir. Ayrıca bu pompaların sağlamış olduğu bir başka özellik ise yıpratıcı özelliği fazla olan ağır kimyasallardan etkilenmeyecek şekilde üretilmesidir. Böylelikle hem kullanım kolaylığı sağlarken hem de oluşacak riskleri en alt düzeye indirmektedir. Günümüzde suların arındırılması amacıyla daha çok tercih edilmektedir. Bu sistemler sayesinde suların kalitesi de arttırılmıştır.

Kimyasal Dozaj Pompalarının Çalışma Prensibi

Hassas ve Kontrollü Dozajlama

Kimyasal dozaj pompaları, elektromekanik veya hidrolik prensiplerle çalışabilir ve suya eklenmesi gereken kimyasalın miktarını ve akış hızını hassas bir şekilde kontrol eder. Mesela kimyasal dozaj pompaları yarı otomatik ve tam otomatik olarak çalışırlar yarı otomatik kimyasal dozaj pompası manuel olarak çalışır mevcuttaki komut veren sistemden hat alınarak sistem çalıştığında dozaj pompasıda devreye girer tam otomatik kimyasal dozaj pompası ise sevi sensörlü olarak çalışır istenilen değer girilerek dozaj pompası ayarlanır ve sistem girilen değer kadar dozlama işlemi yapar.

Sürecin Teknik Yapısı

Bu pompalar, su arıtma tesislerinde klorlama, pH düzenleme, koagülasyon ve flokülasyon gibi çeşitli işlemler için kullanılır. Dozajlama, suyun kalitesini ve arıtma sürecinin etkinliğini artırır.

Kimyasal Dozaj Pompalarının Faydaları

Etkinlik ve Güvenilirlik

Kimyasal dozaj pompaları, su arıtma süreçlerini daha etkin ve güvenilir hale getirir. Doğru kimyasal dozajı, suyun kalitesini artırır ve işlemlerin verimliliğini yükseltir.

Maliyet ve Verimlilik Avantajları

Bu cihazlar, kimyasal kullanımını optimize ederek maliyet tasarrufu sağlar. Ayrıca, düşük enerji tüketimi ve kolay bakım özellikleri ile işletme maliyetlerini azaltır.

Kimyasal Dozaj Pompalarının Kullanım Alanları

  • Su depolarının dezenfektanında kullanılmaktadır.
  • Yüzme havuzlarının dezenfektanında kullanılmaktadır.
  • Mevcut akışkan kimyasalları dozlama işleminde kullanılmaktadır.
  • Reverse Osmosis Cihazlarda antiskalant dozlama işleminde kullanılmaktadır.
  • Soğutma kulelerinde akışkan kimyasalları dozlamada kullanılmaktadır.
  • Evsel ve endüstriyel ilaç deterjan sanayinde dozlamada kullanılmaktadır.

Geniş Kapsamlı Uygulamalar

Kimyasal dozaj pompaları, belediye su arıtma tesislerinden, endüstriyel atık su arıtma tesislerine, havuz suyu arıtımından, gıda ve içecek endüstrisine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

İhtiyaca Özel Çözümler

Bu pompalar, farklı kapasitelerde ve özelliklerde mevcuttur, böylece her türlü su arıtma ihtiyacına uygun çözümler sunar.

Kimyasal Dozaj Pompalarının Seçimi ve Bakımı

Doğru Seçim için Rehberlik

Kimyasal dozaj pompası seçerken, su arıtma sisteminizin özellikleri, kullanılacak kimyasalın türü ve miktarı dikkate alınmalıdır. Atlantik Su Arıtma olarak, sizin için en uygun çözümü belirlemekte yardımcı oluyoruz.

Bakımın Önemi

Bu cihazların düzenli bakımı, etkinliklerini ve ömürlerini uzatır. Bakım, pompa parçalarının kontrolü, temizliği ve gerekirse değişimi içerir.

Kimyasal dozaj pompaları, su arıtma süreçlerinde etkinlik ve güvenilirlik sağlar. Atlantik Su Arıtma olarak, en yüksek kalitede kimyasal dozaj pompaları sunmaya adanmış durumdayız.

Detaylı Bilgi, Satış, Keşif, Teknik Servis ve Fiyat Talepleriniz İçin Bize Ulaşın…
Atlantik Arıtım ve Mühendislik Dış Tic. Ltd. Şti.
Telefon:  +90 212 541 47 40
Mail: info@atlantiksuaritma.com
Adres: Kamiloba Mah. D-100 Karayolu Cad. No:585 A/1 Büyükçekmece – İstanbul

WhatsApp Destek
Scroll to Top