Antiskalant

Değişen şartlar dolayısıyla dünyadaki su miktarının yetmemesine rağmen artan su ihtiyacını karşılamak oldukça zor hale gelmiştir. Sürekli artan nüfus, sanayileşme, fabrikaların artması dolayısıyla temiz suya eskisinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Ancak azalan yağışlar, kötü iklim şartları ve insanların su temizliğine dikkat etmemesi sebebi ile var olan temiz sular bile kirlenmektedir. Bu kirlilik dolayısı ile su arıtma cihazlarına talep sürekli artmakta ve sektör genişlemektedir. Bu genişlik Atlantik Su Arıtma firmasının da katkıları ile teknolojiye yapılan yatırımlar sayesinde verimli hale gelmekte ve gelişmelere uygun cihaz tasarımlarıyla ihtiyaçlara yanıt vermektedir. Atlantik Su Arıtma olarak bizler yalnızca cihazları sizlere sunmakla kalmayıp aynı zamanda ihtiyacınız olduğu zaman bakım ve diğer işlemler için yanınızda olmaktayız. Mesela Antiskalant da özellikle bu konuda devreye girmektedir.

Antiskalant Nedir, Ne İşe Yarar?

Antiskalant
Antiskalant

Antiskalanlar, su sistemlerinde kireç, tortu veya diğer minerallerin birikmesini önlemek için kullanılan kimyasal maddelerdir. Bu maddeler, suyun içinde bulunan minerallerin bir araya gelerek tortu oluşturmasını engeller. Genellikle endüstriyel su arıtma sistemlerinde, kazanlarda, borularda ve diğer su ile temas eden ekipmanlarda kullanılırlar. Antiskalanların kullanılması, su sistemlerinin verimliliğini artırarak bakım maliyetlerini düşürebilir ve ekipmanların ömrünü uzatabilir. Antiskalant filtre temizlemeye yarayan bir kimyasaldır. Bu kimyasal cihazları hem temizler hem de bakımlarının yapılmasına yardımcı olur. Özellikle ters ozmos sistemlerinde kullanılan antiskalant kimyasalı oldukça önem arz etmektedir. Renksiz, şeffaf ve sıvı bir görünüme sahip olan antiskalantın ph seviyesi 1.5ten düşüktür. Temizlik için kullanılan bu madde bilgili ve işinde uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır. Aksi halde olası bir aksilik durumunda güçlü olan bu kimyasal, kişilere zarar verebilmektedir.

Antiskalant Nasıl Kullanılır?

Öncelikle antiskalantındozajı ayarlanmalıdır. Bu ayarlanma elbette kullanılacak suya bağlı olarak değişmektedir. Basit bir anlatım ile saatlik giriş suyu debisini metreküp cinsinden su iletkenliği ve su sertliği ile çarparak bulunan antiskalant kimyasalı dozajı mutlaka işinde uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır. Özellikle de ters ozmos sisteminde kullanılan antiskalant, membran filtrelerinin atıklarla çabucak dolması sebebi ile tercih edilmektedir. Membranların ömürlerinin uzaması adına ve alınan verimi arttırmak için antiskalant belirli dozajlarla çözelti halinde kullanılmalıdır. Böylece kullanılan filtreleme sistemi hem daha uzun ömürlü olur hem de kullanıldığı alandaki yeterliliği artar. Antiskalant kullanılması filtrelerde olmasını istemediğiniz maddelerin temizlenmesini bu sayede filtreleme işleminin daha düzgün yapılmasını sağlar. Özellikle de ters ozmos sisteminde kullanılan malzemeler diğerlerine kıyasla daha pahalı olmaktadır. Antiskalant ile yapılan temizlik sayesinde malzemeler daha uzun süre kullanılır ve böylece oldukça fazla miktarlarda para harcamadan parça değişimlerine olan süre olabildiğince uzatılmış olur.

Antiskalant, su arıtma sistemlerinde membranın tıkanmasını engellemek için kullanılan bir kimyasal maddedir. Antiskalant, ham suya dozlanarak, ters ozmoz gibi filtrasyon sistemlerinde membranın ham su tarafında bulunan yüzeyinde yoğunlaşan minerallerin kristalleşmesini geciktirir. Bu sayede filtrelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Antiskalantlar, ham su içinde bulunan kalsiyum karbonat, kalsiyum sülfat, baryum sülfat, stronsiyum sülfat, kalsiyum florür, demir, koloidal malzeme, silika ve diğer organik kirletici maddelerin zamanla ters ozmoz membranları üzerinde çökerek membranın tıkanmasına neden olan maddeleri engeller. Antiskalantların temel çalışma prensipleri arasında eşik değer inhibisyonu ve kristal modifikasyon bulunmaktadır

Ham suyun içeriğine göre uygun dozlama miktarı belirlenerek antiskalant, su arıtma sistemine eklenir. Dozlama miktarı, genellikle su analizi sonuçlarına göre uzmanlar tarafından belirlenir. Antiskalantın doğru dozlama ve uygulama şekli, su arıtma sistemlerinin verimliliği ve uzun ömürlülüğü açısından oldukça önemlidir

Antiskalantların çökelme tepkimelerini inhibe edici etkiye sahip yüzey aktif maddeler olduğu ve temel çalışma prensiplerinin eşik değer inhibisyonu ve kristal modifikasyon olduğu belirtilmektedir

Eğer antiskalant kullanımıyla ilgili daha fazla detay veya spesifik bilgiye ihtiyacınız varsa, su arıtma sistemlerinizin üreticisi veya bir su arıtma uzmanından destek almanız faydalı olacaktır.

Antiskalant Kullanmanın Avantajları

 • Reverse Osmosis cihazlarda daha yüksek geri dönüşüm sağlar.
 • Su içerisindeki iyonları kontrol altına alır.
 • Membranların geçirgenlik artacağından daha yüksek performans elde edilir.
 • Antiskalant membran üzerinde yapacağı koruyucu zar ile membran üzerinde tortuların birikmesine engel olacaktır.
 • Antiskalant sıvı halde ve renksiz yapıya sahiptir PH değeri 3 – 4 aralığındadır.
 • Çevre dostu ve biyolojik olarak parçalanabilen ürün.

Anitskalantın İçeriği Nedir?

Antiskalantmembran yüzeylerinin temizlenmesi için kullanılan şeffaf bir kimyasaldır. Membranlar zamanla filtreledikleri karbonat, kalsiyum sülfat, magnezyum ve silika gibi kristallerin çökelmesiyle kirlenmekte, zamanla tıkanmaktadır. Antiskalant kullanılan suyun ph derecesine, sıcaklığına, yumuşaklığına bağlı olarak ayarlanan dozajı ile birlikte kullanılmalı ve farklı değişkenlere dikkat edilmelidir.

Membranların kullanıldığı her alanda kullanılabilen antiskalant, ters ozmos su arıtma sistemlerinde olmazsa olmazdır. Özellikle de ön arıtma aşamalarında kullanılır. Bu konuda deneyimi olan kişilerce hasar vermeden dikkatli bir şekilde kullanılmaktadır. Antiskalantların da kullanım alanlarına göre çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden size en uygun olanı uzmanlar tarafından bilinmektedir. Neticede hangi türde olursa olsun kimyasal olan antiskalant birçok alanda kullanılmaktadır. Boru hatlarını, membranları, eşanjör yüzeylerini en iyi temizleyen kimyasaldır. Çeşitleri olduğundan bahsetmiştik. Bunlar: Maden kimyasalı ve endüstriyel su şartlanma sürecinde kullanılan antiskalantlardır. Kimya laboratuarlarındaki uzman mühendisler tarafından üretilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Kullanacak olan kişilerin de öncesinde kimya alanında uzmanlaşmış kişilerden veya Atlantik Su Arıtma gibi su arıtma cihazları bakımında iddialı olan firmalar aracılığı ile bilgi sahibi olması ve bundan sonra kullanmaya karar vermesi gerekmektedir.

Antiskalant Özellikleri

Sülfürik asit ve hidroklorik asit kullanımına gerek bırakmayan antiskalant onlara nazaran daha az tehlikeli ve yıpratıcıdır. Kimyasal temizleme süresi arttığı için daha az maliyetle kullanılan antiskalant yüksek fayda sağlamaktadır. İşletmelerin cihazlarını daha uzun süre kullanmaları özellikle de yedek parça ihtiyacını ortadan kaldıracağından membranların uzun kullanımı da dahil olarak büyük kar sağlamaktadır. Yedek parçaları alma süresi uzayacağından ve temiz membranlar sayesinde sistem kesintisiz çalışacaktır. Böylece diğer alanlarda olduğundan daha fazla fayda sağlar. Su arıtma sistemlerindeki filtre kirliliği tüm sistemi aksatmakta ve verimi düşürmektedir. Konuda uzman olan kişilerin ekstra özen gösterdiği bu konu sadece hijyen açısından değil maliyet açısından da önem sağlamaktadır. Genel anlamda su arıtma cihazı satışı yapan firmalardan edinebileceğiniz antiskalanta Atlantik Su Arıtma firması aracılığıyla da kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve maliyetini de düşürebilirsiniz.

Antiskalant Nereden Alınır?

Antiskalant başta üretildiği kimya laboratuarlarından daha sonra da kimya laboratuarları ile iş birliği içerisinde çalışan tesislerden kolaylıkla temin edinilebilmektedir. Atlantik Su Arıtma yedek parça ihtiyaçlarında olduğu gibi antiskalant temininde de size yardımcı olmaktadır. Firmamıza ulaşmanız halinde ihtiyacınız antiskalant veya yedek parçaysa mühendislerimizden kullanma talimatı ve ipuçları alabilirsiniz. Aynı zamanda kullanımı için bizlerden yardım da isteyebilirsiniz.

Antiskalant Fiyatı

Antiskalantın fiyatı kullanmak istediğiniz miktara ve antiskalantı kullanacağınız cihaza göre seçilecek antiskalant formülüne göre değişebilmektedir. Ancak antiskalant sizlere en uygun fiyata ihtiyacınız kadarını sunmakta ve eğer isterseniz bu kimyasal hakkında bilgi alabileceğiniz uzmanlarımız ile görüşerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Antiskalant Özellikleri Nelerdir?

Su arıtma sistemlerinde kullanılan antiskalant aslında oldukça önemlidir. Ters ozmoz sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistem, su arıtmada oldukça başarılıdır. Su içerisinde bulunan bazı maddeleri tutmaktadır. Ayrıca temiz, içilebilir su elde edilebilir. Ters ozmoz bu kadar verimli sonuç verirken zamanla verimliliğini kaybeder. Çünkü düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Su arıtma işlemini sürekli tekrar eden ters ozmoz içerisinde tortu, kireç, toz gibi maddeler birikecektir. Ters ozmoz içerisinde birikmeler olduğu sürece kaliteli arıtma yapılamaz. Aynı zamanda cihazın kullanım ömrü kısalır. Temizlenmemiş cihazlar bir süre sonra daha fazla tortu biriktireceği için yıpranacaktır ve işlevini kaybedecektir. Kullanılan kimyasal formül sayesinde cihazlardan kaliteli arıtma elde edilecektir. Aynı zamanda cihazların kullanım ömrü de uzamaktadır. Peki, antiskalant özellikleri nedir?

 • Ters ozmoz sisteminin verimliliğini arttırmalı
 • En üst düzeyde üretimin oluşmasına katkı sağlamalı
 • Sistemin kullanım ömrünü korumalı ve uzatmalı
 • Gerekli bileşen ve metal oksitlerin birikmesini önlemeli
 • PH değeri uygun olmalı
 • Suda çözünürlüğü olmalı
 • Konsantrasyon debisinde azalma sağlamalı

 

Neden Atlantik Su Arıtma Tercih Edilmelidir?

Deneyim sahibi olarak Atlantik Su Arıtma ismi ile her sistemi kurma, bakım yapma veya yedek parça ihtiyaçlarınıza yanıt vermekteyiz. Firmamız bize ulaşan herkese gerekli bilgilendirmeyi yapmakta ve sizlerin memnuniyetini fazlası ile önemsemektedir. İhtiyacınız doğrultusunda su analizi ile başlayarak size uygun olan sistemi kurma konusunda yılların getirdiği deneyim ve bilgi sayesinde her ihtiyacınız olduğunda yanınızda bulunmaktan memnuniyet duymaktayız. İhtiyacınız sadece su arıtımı olsada profesyonel bir kadro sayesinde doğru sistem ve yöntemlerle maliyetleriniz gözle görülür biçimde azalacaktır. Alanında uzman, ilgili ve profesyonel kadronun yanı sıra kaliteli malzeme ve işçilik sayesinde bizi tercih ettiğinize pişman olmayacaksınız. Antiskalant temini veya kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz sitemizden bilgi alabilir veya bizi arayabilirsiniz.

Kullanılan suyun özelliklerine göre gerekli ayarlamaları yapmak, doğru sistemi kurmak bizim için oldukça önemlidir. Bununla birlikte müşterilerimizin olumlu geri dönüşleri bu konudaki yeterliliğimizi kanıtlamaktadır. Ayrıca montajda yardıma ihtiyacınız olduğunda, bilgi almak istediğinizde yine sizlere titizlikle hizmet vermekten memnuniyet duymaktayız. Alanında uzman kadromuz sayesinde sanayi tipi su arıtma sistemlerini prosedüre uygun, hatasız kurulumla hizmetinize sunmaktayız. İsteğiniz üzerine yapılan projelendirme, uygulama konusunda profesyonel çalışanlarımızla birlikte başarılı sonuçlarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Benzer Sistemler: Kuyu Suyu Arıtma Ultraviyole Cihazı Sanayi Tipi Su Arıtma Cihazları

Atlantik Su Arıtma sistemleri olarak, tüm su arıtma sistemleri konusunda yılların getirdiği deneyimle birlikte her türlü sistem konusunda eksiksiz bilgimiz ve titiz ustalığımız sayesinde kurulum, bakım, montaj gibi ihtiyaçlarınızda en çok tercih edilen markalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Sağlam altyapımız ve dünya standartlarındaki çalışma biçimimiz ile birlikte kaliteden ödün vermeden çalışmaktayız. Ayrıca sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurup sizler için her ürünün en kullanışlısını ve dayanıklısını sunmaktayız. Antiskalant kullanımında da diğer sistemlerde olduğu gibi özenle bilgi paylaşımı yapmaktan memnun bir şekilde şubemizde veya iletişim adreslerimizden ulaştığınız takdirde su arıtma cihazları, temizliği veya bakımı için her hizmeti sunmaya hazır bulunmaktayız.

Detaylı Bilgi, Satış, Keşif, Teknik Servis ve Fiyat Talepleriniz İçin Bize Ulaşın…
Atlantik Arıtım ve Mühendislik Dış Tic. Ltd. Şti.
Telefon:  +90 212 541 47 40
Mail: info@atlantiksuaritma.com
Adres: Kamiloba Mah. D-100 Karayolu Cad. No:585 A/1 Büyükçekmece – İstanbul

WhatsApp Destek
Scroll to Top