Arıtma Kimyasalları

Su arıtma tesissinde kullanılan kimyasallar sistemde önceden belirlenerek dozlama yapılır. Doğru koşullarda sisteme uygun kimyasalın dozlanması önemlidir. Yanlış kimyasal dozlama yapıldığında filtrasyon sistemine zarar vermektedir. Kullanılan kimyasallar sertifikalı ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Atlantik olarak  su analizine göre laboratuvar sonucuna göre seçim yapmaktayız.

Su Arıtma Sisteminde Kullanılan Kimyasallar

 Tablet tuz TABLET-TUZ

Tablet tuz su yumuşatma sırasında reçine ile rejenerasyon yaparak sudaki kalsiyum ve mağnezyum iyonlarını bertaraf etmek için kullanılır

Klor ( CI )

klor

Kullanım suyu, proses suyu, içme suyu arıtma işlemi yapılırken suda oluşan bakterileri yok etmek için kullanılmaktadır. Dezenfektan amaçlı kullanılmaktadır. Ucuz ve hızlı dezenfektan yapma özelliğine sahiptir. klor granül tablet halinde ve sıvı olarak dozlandığından suda tortu bırakmaz.

Klor Kullanım Alanları

klor hamsu depolarında bakteri gidermek için dezenfaktan amaçlı kullanılmaktadır

Antiskalant

antiskalantreverse Osmosis cihazlarında su kalitesinin değişmemesi için membranın tıkanmaması için sisteme dozlanan kimyasaldır antikireç önleyi olarak bilinir. kullanım alanları genel olarak reverse osmosis cihazların kullanıldığı her yerde antiskalant kullanılmalıdır.denizsularında, göl sularında, nehir sularında, kuyu sularında bu genel olarak belirttimiz suların anatomisi çabuk değiştiğinden membran gözeneklerini tıkanması daha ivedi olacağından bu sularda antiskalant kullanılmalıdır. Yer altı kaynak suları ve yer üstü sularında oluşabilecek silika, mağnezyum, kalsiyum, sülfat, klorür gibi iyonların membran gözeneklerini tıkamaması  için suyun karakterislik özelliğine göre antiskalant kullanılmalıdır.

Antiskalant sisteme dozlama işlemi yapılırken ön arıtma sisteminden geçirilen su ters ozmoza girmeden önce dozlanmalıdır ters ozmozla paralel bağlanarak sistem çalıştığında dozlama işlemide  gerçekleşmektedir.Antiskalant-Dozlana-ünitesi

Antiskalant Kullanmanın Avantajları

Reverse Osmosis cihazlarda daha yüksek geri dönüşüm sağlar

Su içerisindeki iyonları kontrol altına alır

Membranların geçirgenlik artıcağından daha yüksek performans elde edilir

Antiskalant membran üzerinde yapacağı koruyucu zar ile membran üzerinde tortuların birikmesine engel olacaktır

Antiskalant sıvı halde ve renksiz yapıya sahiptir ph değeri 3 – 4 aralıgındadır

Çevre dostu ve biyolojik olarak parçalanabilen ürün

Atık su Arıtma Kimyasalları

Hipoklorit

Biyolojik arıtma tesislerinde arıtma sisteminden sonra temizlik amaçlı kullanılmaktadır.hipoklorit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kostik

Atık suların ph seviyesini koağülasyon ve nötralizasyonu işleminde kullanılmaktadır.

kostik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demir üç Klorür

Asidik özellikte koagülant maddedir sıvılarda topaklaştırma işleminde kullanılır.

demir-üç-klorür