Kuyu Suyu Arıtma NedirKuyu-Suyu

Kuyu suyu arıtma sistemleri yağmur suyu arıtma kuyu suyu arıtma artezyen suyu arıtma şebeke suyu arıtma kullanım suyu arıtma olarak sıralanır. En çok sorulan sorulardan biri kuyu suyu arıtma fiyatları , arıtılan kuyu suyu sağlıklı mıdır? Kuyu suyu arıtıldıktan sonra değerleri nasıl olmalıdır? Kuyu suyundaki bakteri yada sertlik nasıl yok edilir? Kuyu suyu artezyen suyu yada proses sularındaki bakteri kireç tortu demir mil vs istenmeyen değerlerden dolayı kullanılacak alanlarda yüksek değerlerden dolayı kullanılmaz.Yer altı ve yer üstü sularının toplandığı yere kuyu denir. Burdan çıkarılan sular içme ve kullanma amaçlı değerlendirmek istendiğinde bir takım işlemlerden geçilerek arıtılması gerekir bu işlemlerin nasıl dizayn edileceği su analizi ile belirlenir kuyu suyunda bulunan parametrelere arıtma dizayn edilir. Kuyu suyu arıtma sistemleri için yapılan analizler fiziksel analiz, kimyasal analiz, bakteriyolocik analizler olarak üç ana grupta sıralanır.

Kuyu sularında çoğunlukla karşılaştığımız sorunlardan biri bulanıklık, tortu, koku, kireç, bakteri , demir, iletkenlik bu parametrelerin her birinin giderimi için farklı sistemler dizayn edilmektedir.

Kuyu Sularında Kireç ( Sertlik ) Giderimi

Kuyu-Suyu-Arıtma-CihazıKuyu Sularında karşılaşılan en büyük problemlerden biride sudaki kireç’tir sert su kullanımı işletmelerde fabrikalarda makinalarda, kazanlarda genel olarak su kullanan bütün işletmeler ve evlerde tesisatlar ve kazanlarda tıkanma deformasyon korozyon meydana getirmekte olup yumuşak su kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple Kuyu suyu arıtmada yumuşatma sistemi kullanılarak kuyu sularındaki kireci arıtmada kullanılır. Otomatik yumuşatma sistemi içerisinde reçine minareli bulunmaktadır. Sudaki Ca – Mg iyonları reçine minareline yapışarak sudaki kireç tutulur ve reçine minareli doyuma ulaştığında Nacl (tuzlu su) emiş yaparak rejenerasyon işlemini yaparak sert, sudan yumuşak su elde edilir. Sistem tam otomatik  olarak çalışarak insan müdahalesine gerek kalmaz.

Kuyu Sularında Kireç Tortu Ve Partekül Giderimi

Kuyu-Suyu-Arıtma-SistemleriSudaki tortu ve partekül giderimi için tam otomatik kum filtrasyon sistemleri kullanılır. Tam otomatik kum filtrasyon cihazı içerisinde bulunan quars kum ve antrasit minarelleri kademeli olarak eklenir.  Sistem tam otomatik çalışarak su içerisinde bulunan tortuları tutarak ters yıkama işlemiyle atıktan atar yapılan bu işlemle suda gelen tortu, yosun , çamur, ve parteküllerden arıtılmış olur.

Kuyu Sularında Gazal Kokuların Ve Organik Maddelerin  Giderimi

kuyu-suyu-arıtmaSudaki gazal kokuları arıtmak için tam otomatik aktif karbon filtrasyon sistemi kullanılır. Aktif karon filtrasyon cihazı sudaki renk, koku , klor, tat , eriyig gazları arıtmak için kullanılır. Sistem tam otomatik çalışarak su içerisinde bulunan renk, koku , klor, tat , eriyig gazları tutarak ters yıkama işlemiyle atıktan atar aktif karbon minareli Hindistan cevizi kabuğu ve kömürden üretilir cihaz içerisinde quars kum alt yatak minareli ve aktif karbon minareli bulunur.

Kuyu Suyu Arıtma Cihazı FiyatlarıKuyu-Suyu-Arıtma-Sistemleri

 su yumuşatma sistemleri oteller , fabrikalar , villalar , hastaneler , kafeler , bina girişleri ,apartmanlar kısacası su kullanımı olan her yerde kullanılmalıdır. Sistemlerimizin amacı suda istenmeyen Ca , Mg kireç ve gazal kokuları ve organik katı maddeleri temizleyerek istenilen değerlere ulaşılmasıdır. Sertlik doğal kaynak sularının bol olduğu bölgelerde bulunduğu havzanın jeolojisine  bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kireç taşı olan bölgelerde su da sertlik oranı çok yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Bu bölgelerde kuyu suyu arıtma yapılırken sertlik oranını iyi ölçüm yapılıp reçine miktarı oranı seçilmelidir. Su yumuşatma sistemi verimli çalışması için laboratuvar  hizmeti alınmalıdır.

Kuyu Suyu Arıtma CihazıKuyusuyu-Arıtma

Kuyu suyu arıtma yaparken sudaki tortu ve katı maddeleri kum filtrasyon ünitesiyle yok etmekteyiz. Örneğin (yosun, kum, partikül, çamur vs). Böylelikle sistemimizin piston ve oringlerine zarar vermesi hemde tesisatımıza zarar vermesi engellenmiş olur. İkinci gelecek olan sistemimiz Aktif Karbon Filtrasyon Sistemi ile suda oluşan gazal koku olarak adlandırdığımız klor, ve ağır metalleri alarak berrak ve kokusuz bir su elde ederiz. Suyumuzu yumuşatmak istiyorsak Yumuşatma sistemi ile sudaki sertlik olarak adlandırdığımız Ca,Mg sistemin içinde bulunan reçine sayesinde giderilmiş olur. Yumuşatma sistemi çalışması tuz ile rejenerasyon yaparak belli periyotlarda otomatik olarak yıkama yaparak kendini temizler.

 Kuyu Suyu Arıtma Sistemleri

Proses Şemaları

Tesisat-Üzeri-Proses-Akım-Şeması

Depo-Öncesi-Su-Arıtma-Şeması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İki-Depo-Arası-Suyu-Arıtma Depo-Sonrası-Akım-Şeması