KAPALI KASA INLINE FİLTRE TANKI İÇİNDE
  • By emre unsal
  • / 21 Aralık 2015
  • / S.S.S

Evsel su arıtma  Maalesef sudan kaynaklanan salgın hastalıklar, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada insan sağlığını tehdit etmektedir. Su kalitesi aynı zamanda çevre problemleri ile yakından ilgilidir.

Fabrika kirliligi , küresel ısınma, nüfus çokluluğu, kentleşme problem suyun kalitesini birebir etkiler. Bu durum, şebeke suyu kullanılmayan, bir çok villa ve yerleşim sitelerinde ise çok daha vahimdir.

Evsel su arıtma  reverse osmosis sistemlerdir. Evsel su arıtma cihazı rezidans , yalı , villa su arıtma, ev tipi su arıtma, bina girişi su arıtma, apartman su arıtma, su arıtma, fabrika su arıtma ve yerleşim yerlerine suyun temizlenmeside suyu arıtmak için kullanılır.

Su arıtma evsel su arıtma fabrikalar için ticari su arıtma   ürünlerin çeşitliliği açısından  karar verme noktasında size yardımcı olacaktır. ev tipi su arıtma cihazları günlük yaklaşık 300 Lt su üretmektedirler ve 100 GPD membran kullanılmaktadır.

Evsel ev tipi  su arıtma cihazı nedir?

Şebeke suyu parametreler yönünden Sağlık Bakanlığı içmesuyu standartlarını sağlamayan bir su yapısı bulunmaktadır. Bu parametrelerden bazıları ancak ileri arıtma yöntemleri ile (ters osmoz, nanofiltrasyon gibi) arıtılabilirler. Evlerde bulunan su cihazlarından bu özellikleri taşıyanlar arıtmayı tam sağlamak içindir. (9).

Damacana  su sağlıklı su anlamına mı gelmektedir? Şebeke suyundan farkı var mıdır?

HER ZAMAN DEĞİL. Ambalajlı su da “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”’te belirtilen standartlara uygun olmalıdır. Bu tür suların denetiminin yeterli olmaması, kaynağının sürekli denetiminin yapılmaması su kalitesindeki sorunların sürekli izlenememesi, ambalajın (plastik şişelerin) ve bu ambalajda beklemesinin yaratacağı ek sorunlar olabilir. Ayrıca; plastik şişelerde uygun olmayan koşullarda uzun süre bekletilmesine bağlı olarak sularda mikroplara bağlı kirlilik meydana gelebilir.

Sağlıklı uya erişebilmek bir insan hakkı mıdır

EVET. Temiz suya ulaşabilmek Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1978 yılında koşullardan bağımsız olarak bireylere mutlak ulaştırılması gereken bir sağlık hizmeti olarak tanımlanmıştır (10). Türkiye de bu yaklaşımın tarafı olmuştur.

Para ile damcana Suyun ile satılması uygun mudur?

HAYIR. Su hakkı en temel insan hakkıdır.

Su sağlığı ile ilgili konularda bilgi almak bireysel bir hak mıdır?

EVET. Bireylerin ve toplumların sağlıklarını yakından ilgilendiren bir konuda yansız, şeffaf, doğru ve güncel bilgilere ulaşma hakları bulunmaktadır.

Su sağlığı ile ilgili bireyin sorumlulukları nelerdir?

Su sağlığı ile ilgili bireye düşen sorumluluklar son derece kısıtlıdır. Bu sorumluluklar çoğunlukla su tasarrufu yapılması ile ilgilidir. Tasarruf anında yapılması önerilen ayrıntıların birey tarafından bilinmesi ve uygulanması sağlıklı içme ve kullanma suyuna ulaşma açısından önem taşır (8,9).