Ultraviyole Cihazı Nedir

Ultraviyole Sistemleri (UV), dezenfeksiyon amacı ile kullanılan sistemlerdir.Ultraviyole yöntemi ısı veya kimyasal madde kullanmadan sudaki mikroorganizmaların öldürülmesini sağlayan hızlı ve etkili bir yöntemdir.Ultraviyole cihazı, içinde bulunan UV lambanın yaydığı ultraviyole ışını ile sudaki bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmaların hücre yapılarını bozar ve onları etkisiz hale getirir.Ultraviyole cihazı, paslanmaz çelik gövde, uv lamba kılıfı, uv lamba ile kontrol panosu olmak üzere dört bölümden oluşur. Su paslanmaz çelik gövdenin içine girer, burada uv ışınlarına maruz kalır ve filtreden steril olarak çıkar. Ultraviyole ışınları, quartz camdan yapılmış muhafaza içinde, içi civa buharı ile doldurulmuş floresan tipinde üretilen özel sistemlerdir. UV ışınlarının göze ve cilde doğrudan temasını engellemek ve gıda normlarına uygunluğunu sağlamak amacı ile paslanmaz çelikten yapılmıştır. UV cihazlarının seçiminde, dezenfekte edilecek suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri ile anlık su debisi en önemli parametrelerdir. Ultraviyole ışınları ile dezenfeksiyonun tam olarak gerçekleşebilmesi için su içerisinde bulunan tortu, bulanıklık gibi parametrelerin sudan uzaklaştırılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple ultraviyole öncesinde hassas kartuş filtrelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, sistemin nihai kullanıma en yakın yere konulmasıdır. Ayrıca sistemden çıkan su özellikler atmosfere açık ayrı bir üniteye girmemeli ve bekletilmeden kullanılmalıdır. Ultraviyole lambaları ortalama 9000 saat kullanım ömründen sonra yenisi ile değiştirilmelidir. Bu süre üreticilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Quartz koruma kılıfı ise sökülüp temizlenmelidir.

Ultraviyole cihazı suda bulunan mikronizmaları yok ederek suyu temizler suda bulunan bakterileri yok eder

Ultraviyole Cihazı Avantajları

  • Çevre dostudur, kimyasal kullanmadan sudaki zararlı patojenleri etkisiz hale getirir.
  • Su içine herhangi bir kimyasal verilmediği için suyun kimyasal özelliğini (iletkenlik, pH gibi) değiştirmez.
  • Suda kanserojen yan ürünler oluşturmaz. (klor veya klorlu dezenfektanlar kullanıldığında THM – Trihalometanlar” olarak adlandırılan kanserojen bileşikler oluşmaktadır)
  • Dezenfeksiyon sağlama süresi çok kısadır, bu nedenle büyük temas tanklarına ihtiyaç yoktur.
  • İşletme maliyetleri alternatif teknolojilere kıyasla düşüktür.
  • İşletme ve bakımı basittir.
  • Ultraviyole dezenfeksiyon cihazı suda oluşabilecek bakterilerden arındırmak için kullanılmaktadır. Kuyu suyu arıtma cihazlarında sistemlerin çıkışında bakteri arıtmak için kullanılır ultraviyole cihazı bakterilerin dna’sını bozarak etkisiz hale getirmektedir Ultraviyole cihazların gövde paslanmaz lamba ömrü 9000 saat ’dir Ultraviyole cihazları insani kullanım alanlarda , hayvansal ve tarımsal kullanım alanlarda kullanılmaktadır. İnsani kullanım alanları pastaneler , hastaneler ,fabrikalar ,okullar , gıda üretim tesisleri , vb su içme ve kullanma suyu arıtma sistemleri çıkış hattında ultraviyole arıtma cihazları kullanılmalıdır Ultraviyole cihazı içinde bulunan UV lambanın yaydığı ultraviyole ışını ile sudaki bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmaların hücre yapılarını bozar ve onları etkisiz hale getirir. Ultraviyole cihazları çevreye herhangi bir zararı yoktur. Suya herhangi bir kimyasal katılmadığından dolayı çevre dostudur. Ultraviyole cihazları bakteri arıtma gücü yüksek olduğundan %99 verim ile çalışmaktadır. Ultraviyole cihazları ışın kuğveti yüksek olduğundan gözle temas edilmemelidir temas halinde geçici körlüğe sebep olmaktadır.Ultraviyole cihazı montajı yapılırken cihazın önüne ön tortu filtrasyon sistem montajı yapılmalıdır. Aksi taktirde ultraviyole dezenfeksiyon cihazımızın içinde quars cam zarar görebilir.

Ultraviyole Cihazı Kullanım Amacı

Ultraviyole cihazı arıtmada kullanım amacını şöyle açıklayabiliriz; su arıtma sistemi kurulduktan sonra proseste oluşacak bakterilerin giderilmesinde kullanılır. Arıtma sistemi dizaynı yapılırken ultraviyole cihazı sistemin çıkış hattına bağlanarak suda çıkabilecek herhangi bir bakteri türünü arıtma işleminde kullanılır. Ultraviyole cihazı seçimi yapılırken sistemde gecen suyun debisi alınarak cihaz seçimi yapılır.

Ultraviyole cihazı ışınları teknik avantajları ile suda kimyasal kullanılmadan bakteriyi %100 gidermektedir. Bu sayede suya katılan klor kimyasalının yerini almıştır. Suyun kimyanı bozmadan ve herhangi bir kimyasal katmadan arıtma işlemi yapar.kimyasal kulllanılmadığından korozif etki oluşturmaz arıtma işlemi yapılırken suda koku ,renk ,tat oluşturmadan suyun doğal yapısını boz69-madan bakteri giderimi yapılır.

Ultraviyole cihazının 9000 bin/saat lamba ömrü vardır sistem lamba ömrünü tamamladığında ultraviyole cihazımızın panosu otomatik alarm vererek uyarı verir ve sistemin lamba değişim işlemi yapılır. 254 nm dalga boyu ışınlar yayarak bakterileri öldürür ve tekrar üremelerini engeller.

Ultraviyole Dezenfeksiyon Sistemleri Atc serisi evsel endüstriyel kuyusuyu ve ticari arıtmalarda siteril ve dezenfeksiyon bakteri tutmak için kullanılır.

Minimum 30,000 mwattsn/cm2 dozdaki UV mor ötesi ışığının suda bulunan mikroorganizma , bakteriler virüsler yok eder.

Ticari ve endüstriyel arıtma kuyu suyu arıtma suda dezenfeksiyon , bakteri  , virüs koruma sağlamak için kullanılır. Uv cihazı paslanmaz gövede üzerine tasarım yapılmıştır kapasiteleri yüksek debilerde flanşlı sistem kurulmaktadır. Uv cihazı dijital panolu oldugundan lamba ömrü 9000/saat tamamladıgında otomatik olarak uyarı vererek servis konumuna geçer.

ultraaviyole cihazı

Ultraviyole Cihazı Genel Özellikleri

. Mikroorganizma ve bakterileri arıtma

. Suya kimyasal katmadan arıtma yaparak herhangi bir kimyasal kalıntı bırakmaz.

. Düşük basınçlı civa yüksek verimli uv lambası kullanılmıştır.

. Uv cihazı soketli olduğundan uv lamba değişimi kolay ve pratiktir.

. Uv cihazı istenilen debide verildiginde %99.99 oranında sudaki bakteri oranını temizler.

. Uv cihazı zaman sayacı ile lamba ömrünü tespit eder.

. Yüksek kapasiteli uv cihazlarında flanslı sistem uygulanmaktadır. Suyun geçirgenligi açısından.

ULTRAVİYOLE CİHAZI SEÇİM TABLOSU

MODEL BAĞLANTI ÇAPI KAPASİTE LAMBA SAYISI ENERJİ
     m³/h Adet  
ATC-0.5 1/4” 0,5 1 12
ATC-1.5 3/4”-1” 1,5 1 30
ATC-3 1” 3 1 40
ATC-5 1” 5 1 65
ATC-10 1 1/2” 10 2 80
ATC-15 2” 15 3 120
ATC-20 2” 20 4 160
ATC-30 2 1/2” 30 6 240
ATC-40 3” 40 8 320
ATC-50 3” 50 10 400
ATC-60 4” 60 12 480
ATC-80 4” 80 16 640