Demir Mangan Filtrasyon Sistemi

Demir Mangan Filtrasyon Sistemi

Sulardaki bulanıklığın ve renginin kötü olmasının yanında bakterilerin çoğalmasına da sebep olan suda çözülmüş halde bulunan demir ve mangadır. Bu bulanık ve rengi farklı su birçok sektörde istenmeyen sonuçların doğmasına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle tekstil, plastik, gıda, kâğıt ve deri gibi birçok endüstride üretimde istenmeyen neticeler doğurmaktadır. Endüstriler bu durumla karşılaşmamak için özel filtrasyon minerali kullanarak 5ppm’e kadar demir ve 2 ppm’e kadar mangan arıtımını sağlarlar.

Demir mangan filtrasyon; Genellikle bu özel mineral düşük hızlarda süzülen erimiş demirin oksitlenmesidir. Bunun neticesi olarak katmanlar arasında filtre sağlanmış olmaktadır. Bu durumda ters yıkma işlemi gerçekleştirilerek demir ve manganın sudan atılması sağlanmış olmaktadır. Rejenerant maddeye ise ters yıkama aşamasında ihtiyaç duyulmaktadır. Ters yıkma işleminin otomatik olarak yapılması durumunda işletmelere bakım kolaylığı sağlanmış olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı otomatik ters yıkamalı filtrasyon sistemi daha çok tercih sebebi olabilmektedir. Ancak bu durum sudaki mangan oranı 2 ppm’den yüksek ve demir oranı da 5 ppm’den yüksek olmasında durumunda problemin çözülmesi ancak rejenerant madde kullanılması ile mümkündür.

Demir mangan filtrasyon sistemi sayesinde suyun içerisindeki istenilmeyen maddelerden arındırılma işleminin gerçekleşmesi sağlanmış olur. Bu alanda birçok farklı markalar bulunmaktadır ancak yaygın olarak kullanılan ise Brim, Aquamandix, Manganese greensand gibi markalardır. Ham suyun PH seviyesi ayrıca oksijen seviyesi, katyon ile anyon mineralizasyonu gibi işlemler demir mangan filtreleri dizayn edilmeden önce kesinlikle kontrol edilmelidir. Suyun berrak bir görünüme sahip olması da oldukça önemlidir. Bu berraklık ise filtrasyon görevi gören mineral sayesinde sudaki partiküller ve tortuların filtre edilmesi ile sağlanmaktadır. Demir mangan filtrasyon sistemini kullanarak tüm bu olumsuz sonuçlardan kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda yatırımlarınız ve emeklerinizin boşa gitmesini engellemiş olursunuz.

Suyunuzda bulunan demir ve mangan sayesinde oluşan renk ve bulanıklık çamaşır, kumaş ve porselen gibi eşyaların üzerinde lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca su borularının iç cidarlarında ciddi daralmalara sebebiyet vermektedir. Bu borularda bakterilerin birikerek çoğalması sonucunun yanında suyu kirletmesi ve tesisat sisteminin bozulmasına neden olmaktadır.

 

Demir Mangan Filtrasyon Sistemi Nedir?

Ham suda çözülmüş halde bulunan sarı ve kahverengi renkteki bulanıklığa denir.

Demir Mangan Filtrasyon Sistemi Özellikleri

Demir Mangan Filtrasyon Sistemi

Demir mangan filtre sistemi ile sudaki sarı ve kahverengi renkteki bulanıklığı arıtmak için kullanılmaktadır. Demir mangan filtre minarelleri börn, asfmn, greensand, aqua mandıks minarelleri kullanılmaktadır. Özellikle gıda sanayisinde, tekstil sanayisinde, plastik sanayisinde, kuyu sularında sudaki demir ve manganı arıtmak için kullanılmaktadır.

Demir mangan filtre sistemi çalışma prensibi sistem dizayn edilirken ham su depoda depolanarak çökertme işlemi yapılırken aynı zamanda klor dozlanarak topaklama işlemi yapılır yapılan bu işlemden hemen sonra sistem kum filtresi ve demir mangan filtresinden geçerek ham su tankında topaklaşan partikülleri ters yıkama ile atıktan atılır sudaki demiri 5ppm mangan 2 pmm derecesine kadar filtre edilir.

Demir mangan parametreleri çıkan ham sularda arsenik parametresi görülmektedir. Tam otomatik demir mangan filtresi ham suda çözülmüş olan demir ve mangan iyonlarının filtre edilerek tutulmasını sağlar ter yıkama yaparak atıktan atılmasına yarar

Demir Mangam Filtrasyon Sistemi Genel Özellikleri

Otomatik Demir Mangan Filtrasyon Sistemi Suyun içerisinde bulunan parometreler ve mangan demir tesisata vericegi zarar koku renk su tesisatı borularına tesisatın yıpranmasına neden olur.

Şebekede gelen demir mangan gibi parometreler maruz kalan tesisatta bulunan kazan, boyler, kombi, vs diğer suyla çalışan cihazlar kaba tortu bağlayarak cihazların içinde kalıplaşma yaparak suyun renk koku ve tortulaştırarak tesisatın tıkanması ve sistemin çürümesine deforme olmasına neden olur. Demir Mangan Filtrasyon Sistemi suyun karakterislik özelliğine uygun seçilmelidir.

 

Demir Mangan Filtrasyon Sistemi

DEMİR MANGAN FİLTRELERİ KULLANIM ALANLARI

 1. Endüstri makine sanayisinde
 2. Deri ve tekstil organize sanayisinde
 3. Boya kimya kozmatik sanayisinde
 4. Gıda ilaç ve medikal sanayisinde
 5. Turizm sektöründe
 6. İçme ve kullanma sularında

   

  Detaylı Bilgi, Satış, Keşif, Teknik Servis ve Fiyat Talepleriniz İçin Bize Ulaşın…
  Atlantik Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri
  Telefon:+90 212 541 47 40
  Mail:info@atlantiksuaritma.com
  Adres:Kamiloba Mah. D-100 Karayolu Cad. No:585 A/1 Büyükçekmece – İstanbul